KUMAŞ

 

Tekstil lifleri düzgün bir yüzey alanda ve değişmeyen kalınlıkta ince bir doku oluşturacak biçimde bir araya getirilir. Bunun sonucunda kumaş elde edilir. Kumaşlar yapay ya da doğal elyaflardan meydana gelmektedir. Üretim tekniklerine göre örme, dokuma veya dokusuz yüzey olarak sınıflandırılır. Kumaş üretimine ilk önce keten ile, daha sonra yün ile, en sonda pamuk ile devam edilmiştir.

Yaygın olarak kullanılan doğal lifler ipek, pamuk, yün ve ketendir. Daha sonraları yapay elyaflar üretilmiştir. Bunlar; rayon, naylon, akrilik ve polyester içerir. 

İpliğin ham maddesi;

Hayvanlardan (yün, ipek)

Bitkilerden (pamuk, keten vs.)

Sentetik olanlar (kömür ve petrolden naylon vb.)

Yıllar boyunca elle dokunan kumaşlar, günümüzde makinelerde seri bir şekilde üretiliyor. Birbirine dik ve paralel duran ipliklerin birbirinin altından ve üstünden geçmesiyle kumaş meydana gelir.

 

KETEN KUMAŞ

 

Doğal bir elyaf olan keten kumaş, keten bitkisinin gövdesinden elde edilmiştir. Tekstil sektöründe önceliği olan keten kumaşların kendilerine özgü özellikleri bulunur. Bu özellikler şu şekildedir; Gözenekli yapıları sayesinde terletme yapmaz, bu nedenle yaz aylarında oldukça kullanışlıdır. Doğal elyaf sınıfında olduğu için alerjik reaksiyona neden olmaz. Nemi çabuk çeker ve oldukça da hızlı kurutur. Dayanıklı ve kirlenme karşıtıdır. Parlak yapıya sahiptir ve esnekliği azdır. Tozu çekmez ve kendini bırakmaz. Pamuktan daha sağlam ve parlak bir kumaştır.

 

LİNEN KETEN KUMAŞ

 

Keten kumaş türleri arasında en fazla tercih edilen linen keten kumaş delikli bir yapıya sahiptir. Bu kumaşı masa örtüsü, pike, kırlent gibi ürünlerde tercih edebilirsiniz. Linen keten kumaşları doğal elyaf çeşididir. Keten kumaşlar gibi linen keten kumaşlarında nemi çekme özelliği oldukça kuvvetli ve uzun ömürlüdür. Çeşit çeşit modellerde ve renklerde linen keten kumaşlara Nazik Home’dan ulaşabilirsiniz.

 

KETEN KUMAŞ KULLANIM ALANLARI

 

Keten kumaşın birçok özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kullanım alanı oldukça fazladır. Birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Örneğin; ev tekstili ürünlerinde, masa örtüsü, runner, salon takımları...

 

KETEN KUMAŞ NASIL YIKANIR?

 

Keten kumaşlar yapısı gereği narin olduklarından özenle temizlemek gerekir. Keten kumaşlar lekelendiğinde çamaşır suyu gibi kimyasal kullanılmamalıdır. En doğru olanı lekelendiği an ılık suya tutmaktır. Eğer makinede yıkanacaksa soğuk suyla yıkamak gerekir. Deterjanı bol kullanılmamalıdır. Sıkma işlemi makinede değil elde yapılmalıdır. Yıkama talimatlarına uyularak kullanılan keten kumaşları, uzun ömürlü ve dayanıklı olacaktır. 

 

MASA ÖRTÜSÜNDE KETEN RAHATLIĞI

 

Masa örtülerinin kirlenme ve sık yıkama gereksinimlerinden dolayı leke tutmayan, yıpranmayan kaliteli bir kumaştan üretilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle keten kumaş, içerdiği doğal elyaftan dolayı emici, uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Yapısıyla masanızın daha hoş ve şık görünmesini sağlar. Ketenin masalarınıza katacağı şıklıktaki modellere Nazik Home ile ulaşabilir, masanıza gereken değeri gösterebilirsiniz.

 

PAMUK SATEN KUMAŞ

 

Çok tercih edilen kumaşlardan bir diğeri de pamuk saten kumaştır. Diğer kumaşlara göre daha gösterişlidir. İnce ipliklerden üretilmiş olması kumaşa yumuşak bir doku kazandırır. Kullanımı zor ve kaygan türdeki kumaşlara ipek saten, %100 pamuk ipliğinden üretilen kumaşlara ise pamuk saten adı verilir. İpek satenler, pamuk satenlere nazaran kırışmaya daha müsaittirler. Ancak pamuk saten çabuk kırışmaz, ütü istemez ve terleme yapmaz. Bıraktığı yumuşaklık hissi ile dinlendiğinizin farkına varacaksınız.

 

PİKE KUMAŞ

 

Pike kumaşlar yaz aylarında kullanılacak olan temel ihtiyaçlardan biridir. Gerek hava geçirgenliği ile gerek yumuşacık yapıları ile sıcak yaz günlerinde etkisini oldukça göreceksiniz. İyi bir uykunun temeli, iyi dinlenmeyle bağlantılıdır. Doğru pikeyi seçerek uykunuzu daha kaliteli hale getirebilmeniz mümkün. Pike kumaşı seçerken %100 pamuk olmasına önem verin. Çünkü pamuk pike kumaşları nemi çekmesiyle ve yumuşak olmasıyla sizi rahat hissettirir. 

 

PİKE KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

 

Pike kumaşı tarzınıza ve dekorasyonunuza uygun şekilde seçebilirsiniz. Günlük kullanımdaki pike kumaşları daha sade tercih edilebilir. Ya da daha özel bir pike kumaşı düşünüyorsanız kumaş kenarlarına dantel, nakış işleme ekleyerek daha şık bir pikeye sahip olabilirsiniz.